24.7.2018

Hubnutí, Nezařazené, Výživa

BMI a FFMI index vám poradí, kdy nabírat a kdy hubnout

Chcete se snadno a rychle dozvědět, jak na tom jste po svalové a tukové stránce? S pomocí BMI a FFMI se to dozvíte. Oba způsoby výpočtu vám navíc odhalí, zda byste měli spíše hubnout anebo naopak nabírat svalovou hmotu. BMI i FFMI již léta hojně užívají lékaři i trenéři po celém světě.

Co je BMI

Pod zkratkou BMI se skrývá anglický zkrácený název pro označení Indexu tělesné hmotnosti. Jde o vypočítané číslo, které se užívá k rozlišení podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy anebo také i obezity. Lékaři tento vzorec běžně užívají k tomu, aby odhadli, kolik má daný člověk v sobě tuku.

O Body mass indexu

BMI vytvořil v letech 1830-1850 matematik a statik Adolphe Quetelet a v současné době jde o nejčastěji užívaný ukazatel hmotnosti. Vypočtená hodnota Body mass indexu je vždy ovlivněna pohlavím a věkem. Výsledek získáte vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky. Při výpočtu je však nutno přihlížet na pohlaví, věk a také i na to, zda počítáte BMI u sportovce anebo člověka, který vyvíjí pouze minimální fyzickou aktivitu. Hmotnost je přitom udávána v kilogramech a výška v metrech. Čím je vypočtená hodnota Body mass indexu vyšší, tím je vyšší množství tělesného tuku. Je to pro vás složité? Nevadí, dnes již naštěstí existují šikovné kalkulačky, které to snadno a rychle vypočtou za vás. Velmi šikovnou BMI kalkulačku mají kupříkladu v aplikaci Shapeist. Vyzkoušejte, uvidíte sami.

BMI není jediným ukazatelem tělesného tuku

Body mass index není jediným způsobem, jak je možno hodnotit procenta tuku a svaloviny. I když jsou však známé, nejsou tolik užívané. Jde například o měření tloušťky kůže, hydrodensitometrie,což je vlastně podvodní vážení, které je velmi komplikované a složité nebo také třeba bioelektrická impedance, jež odhalí nejen procento tuku, ale i svalové hmoty, vody a kostní hmoty. Jde rovněž o poměrně přesný způsob měření. Za zmínku stojí rovněž i tzv. FFMI výpočet, o němž se více rozepíšu níže.

Rozlišení hodnot BMI u dospělých

 • BMI s hodnotou pod 18,5 jde o podváhu
 • BMI 18,5-24,9 je normální hmotnost
 • BMI 25-29,9 je nadváha
 • BMI o hodnotách 30 a výše vyznačuje obezitu.

Zdravotní rizika, která jsou spojená s vysokým BMI

Hlavním důvodem, proč lékaři BMI užívají je úzká spojitost s následnými zdravotními riziky. Lidé s nadváhou nebo obezitou jsou více ohroženi různými zdravotními problémy (vysoký krevní tlak, cukrovka, onemocnění žlučníku, onemocnění kloubů, onemocnění cév a srdce, mozková mrtvice, osteoartróza, některé druhy rakoviny, problémy s dýcháním, nebo spánková apnoe) a hrozí jim i předčasné úmrtí. Rizika se ještě více umocňují, pokud se příliš nehýbete, nežijete zdravě, kouříte, žijete ve stresu v rodinné anamnéze se vyskytuje srdeční onemocnění, jste-li žena po menopauze a pokud váš obvod pasu není zrovna nejnižší.

Je index tělesné hmotnosti použitelný pro všechny?

BMI je pro většinu lidí velmi přesným ukazatelem míry obezity. Nicméně tento vzorec nepodá přesné informace o složení těla. Nedozvíte se, kolik váží vaše svaly, kosti, tuk, další tkáně a kolik v sobě skrýváte vody. Někdy se tak může stát, že výpočet může poukazovat na nadváhu, ale ve skutečnosti jde o svalnatého sportovce s minimem tělesného tuku. K podobnému klamu může dojít i u starších křehkých osob, u nichž BMI může ukazovat na normální hodnoty, ale přitom tito lidé mají ve skutečnosti málo svalové hmoty a vysoké procento tělesného tuku.

U koho je tedy počítání BMI zbytečné?

Počítání BMI nedává smysl u sportovců. Jejich postava je totiž zcela jiná. Mají rovněž vyvinuté svaly, které jsou mnohem těžší než tuk, což jednoduše klame. Jejich BMI pak paradoxně může ukazovat na nadváhu. Dále je nesmysl počítat BMI i u těhotných. Konstituce těla těhotných žen se zcela radikálně liší od běžné ženské postavy.

Co s výsledky BMI?

Pokud máte BMI nad 30, rozhodně byste se svou váhou měli něco udělat. Vhodné by bylo, kdybyste se nechali dovyšetřit. Zjistěte přesnou skladbu těla, třeba nemusí být tak zle. V případě, že vaše BMI se pohybuje okolo 26 a vy rozhodně nepatříte mezi sportovce. Spíše celý den trávíte u počítače, měli byste nyní zpozornět, jste na tom hůř než člověk s BMI 28, který však každý den sportuje. Důležitou roli zde rovněž hraje i obvod pasu, který může odborníkovi poskytnout přesnější informaci o rozložení tělesného tuku. Méně rizikoví jsou pak muži s obvodem pasu do 102 centimetrů a ženy s pasem do 88 centimetrů.

A jak je to s FFMI?

Pod zkratkou FFMI se skrývá anglický pojem známý jako Fat Free Mass Index. Jde o další způsob měření vašeho tuku a svalové hmoty. Nechceme srovnávat, která technika výpočtu je lepší, ale FFMI je vhodnější pro ty, kteří sportují a budují svalovou hmotu, zatímco BMI více využijí lidé, kteří sportu neholdují a nesnaží se nějakou svalovou hmotu nabrat.  Tato metoda je tak efektivní, že dokáže dokonce odhalit i ty, co své svaly vydobyli s pomocí steroidů.

Jak se FFMI vypočítává?

FFMI na rozdíl od BMI bere v úvahu rozdílnost postavy. FFMI se vypočítává vydělením hmotnosti bez tuku v kilogramech umocněnou výškou uvedenou v metrech. Pokud si chcete ušetřit komplikované počítání, i zde vám doporučujeme vyzkoušet chytrou aplikaci Shapeist, která vám to jednoduše a rychle vypočte.

Interpretace hodnot FFMI pro muže

 • Normální průměrné skóre svalové hmoty u muže se pohybuje okolo 19 FFMI (tedy 18-19). Hodnoty 16-17 FFMI jsou podprůměrné. Muži s těmito hodnotami jsou velmi štíhlí, křehcí a neoplývají svalstvem.
 • Hodnoty 20-21 jsou již nadprůměrné a svědčí o nějakém svalstvu.
 • 22 FFMI je vynikající. Muži s těmito hodnotami jsou již zřetelně svalnatí.
 • Hodnoty pohybující 23-25 FFMI jsou stále skvělé a jsou dosažitelné dlouhodobým pravidelným tréninkem.
 • 26-27 už budí podezření, že nevzniklo přirozeně, ale to neznamená, že byste tyto hodnoty nemohli dosáhnout přirozenou cestou. Docílit toho mohou především muži s tukem než 20%.
 • 28-30 jsou již velice nevěrohodné a je zde veliké podezření, že vznikly s pomocí steroidů. 

Interpretace hodnot FFMI pro ženy

 • Ženy s hodnotami 13 FFMI jsou křehké a s minimem svaloviny.
 • Hodnoty 15 FFMI jsou průměrné a nejvíce se vyskytující.
 • Ženy s hodnotami 17 FFMI se mohou pochlubit s pěkně tvarovanými svaly.
 • Hodnoty 17-20 FMI jsou u žen dosažitelné s genetickou predispozicí a také i po několika letech tvrdého tréninku.
 • Hodnoty nad 22 FFMI u žen dosvědčuje, že nejspíše užívají anabolika, jelikož docílení takové míry svalstva přirozenou cestou je takřka nemožné.