20.3.2018

Hubnutí, Výživa

Víte, že vám alkohol může pomoci při hubnutí?

Kdo by to jen řekl, z posledních studií vyplynulo, že nám konzumace alkoholu může dost významně pomoci v boji s nadbytečnými kilogramy. Pozor však, neznamená to, že byste se proto měli poddat bezhlavému pití. K tomu, aby vše fungovalo, je nutné dodržovat přísná pravidla.

Vážně je možné s pomocí alkoholu zhubnout?

Nevěříte tomu? Říkáte si vážně, není to kec?

Není!

Na základě zprávy z Archivu interního lékařství a Mezinárodního žurnálu obezity prý pravidelné mírné popíjení alkoholu napomáhá s hubnutím, a to především ženám ve středním a vyšším věku.

Z jiné studie od profesorky JoAnne Manson z Harvardu vyplývá, že ty ženy, které příležitostně konzumují malé množství alkoholu, nemají pak takovou potřebu mlsat, jak tomu jinak bývá obvykle. Navíc bylo zjištěno, že tyto ženy jsou i více fyzicky aktivní než ty, které si občas nějakou tu skleničku nedopřejí.

To ostatně dosvědčila další studie, která dokonce spočítala, že občasným popíjením můžete v průběhu roku ušetřit až 39 000 kalorií, což se rovná asi 11 kilogramům spáleného břišního tuku. Dejte si však pozor na to, co pijete, kolik toho vypijete a jak často pijete. Velké popíjení má totiž účinek zcela opačný. Nesmíte také alkohol spojit s pojídáním dalších prázdných kalorií.

Podle odborníků z pražského IKEMU pak prý neexistuje žádná studie, která by prokázala, že by měl alkohol jakýkoliv vliv na vznik obezity, čili tloustnutí. Na vině podle nich není samotný alkohol, ale přidaný cukr, který alkoholické nápoje obsahují.

Kdy alkohol pomáhá hubnout

S hubnutím napomáhá konzumace 20-30 gramů alkoholu denně, což se rovná zhruba jednomu panáku destilátu anebo 2 decilitrům vína. Vedle podpory hubnutí tato dávka alkoholu má rovněž pozitivní účinky i na srdce a krevní oběh. Působí preventivně proti infarktu myokardu, mozkové mrtvici, cukrovce i vysokému tlaku. Malé množství alkoholu navozuje příjemný pocit uvolnění, má antidepresivní účinek a redukuje stres. Málokdo ví, že rovněž zvyšuje zvyšuje hladinu (hodného) HDL cholesterolu v krvi. Ten pak tělu napomáhá zpracovávat tuky.

Jaký alkohol pomáhá hubnout

Pamatujte si, v případě, že budete pít alkohol s nulovým nebo nízkým obsahem cukru, neměli byste z něj přibírat (vodka, slivovice nebo suché bílé víno, které obsahuje pouze 2 gramy cukru na 2 decilitry). Zapomeňte však na různé kombinace alkoholu s ovocnými džusy a limonádami (nevhodné jsou jak drinky, koktejly, tak i jejich samotné popíjení).

Víno a hubnutí

Výzkum newyorské lékařky a specialistky na výživu Jany Klauer odhalil, že v případě popíjení suchého bílého vína ženy nejenže nepřiberou, ale dokonce zhubnou. Podle této studie může jedna pravidelně vypitá sklenice vína až o 30% snížit riziko vzniku obezity u žen. Bílé víno totiž u žen podporuje spalování. Doktor Lu Wang z bostonské nemocnice Brigham and Women’s Hospital dodává, že k tomu dochází proto, že alkohol organismus ženy zahřívá, což spalování energie podněcuje. Všeho samozřejmě s mírou! Jde přeci jen o návykovou látku, která ve velkých dávkách už rozhodně zdraví ani psychice neprospívá. Navíc, aby víno skutečně napomáhalo hubnutí, musí být suché a smícháno smí být maximálně tak se sodovou vodou. Prostě žádný cukr navíc! To ale nemusí být problém, protože to, jestli je vaše počítání správné, si naštěstí můžete ohlídat v naší aplikaci Shapeist.

Pokud tedy chcete úspěšně hubnout s pomocí alkoholu, striktně se držte pravidel!

Některá z nich jsme již zmínili výše. K těm dalším patří třeba vědomá strategie, kdy si sklenici vína dovolíte pouze ke konzumaci dobrého zdravého jídla plného vláknin, bílkovin a také i s kapkou zdravého tuku. Jen tak budete mít své chutě i hladinu cukru pod kontrolou a budete se cítit spokojeni. Vyhněte se komplikovaným nápojům, čím jsou jednodušší, tím méně cukru obsahují a tím méně vás budou pobízet k dalšímu popíjení anebo mlsání. Zapomeňte také na tu teorii, že když budete přes týden abstinovat, můžete si to během víkendu vynahradit 7 dvoudecilitrovými sklenicemi vína během jednoho dne.