Geny mohou za barvu očí i vlasů. Ovlivňují i naši povahu. Mohou i za některé choroby. Proč by nemohly i za naše kilogramy? Podle výzkumů z Harvardu naši váhu a tvar postavy ovlivňuje více než 400 různých genů (celkem jich máme okolo 24 000). Nutno však říct, že jen 70 z nich je možno označit za stěžejní.
Jak geny ovlivňují naši váhu?
Výzkumy prokázaly, že geny ovlivňují náš metabolismus, chutě, apetit, pocit plnosti, to, jak naše tělo nakládá s tukem, jak dokáže pracovat s přijatými kaloriemi, jak je na tom s tvorbou svalů a dokonce i to, zda nemáme sklon řešit stresové situace zajídáním. Síla genetického vlivu je však u každého člověka významně rozlišná. U některých lidí je to pouze 25% a u jiných až 80%. Většina z nás má navíc geneticky dané rozmezí, v němž se bude vaše váha pohybovat. Když se pak budete snažit tuto hranici jakýmkoliv směrem překročit, tělo se tomu brání a dělá vše proto, aby k tomu nedošlo. To sice neznamená, že byste nemohli mít své tělo pod kontrolou, je to jen pro někoho mnohem složitější, než by se mohlo zdát.
Za hubenost může zdvojení genů
Za normálních okolností každý člověk získá kopii každého chromozómu od svých rodičů. Každý pak má dvě kopie každého genu. Někdy se však stane, že jsou některé úseky odstraněny, nebo naopak zkopírovány, což vede k vynechávkám anebo ke zvýšenému výskytu daného genu. Těm, kterým nějaký úsek chybí, jsou častěji extrémně obézní a tam, kde jsou duplicitní, jsou velmi hubení. Duplicita genů u mužů podváhu způsobuje až 23x častěji, u žen pak 5x. Zajímavé rovněž je, že tato skutečnost je spojena i s malou hlavou, předčasně ukončeným růstem mozku, neurologické problémy a kratší životností.
Pozor, být štíhlý není synonymem pro zdraví
Štíhlá postava a zdraví je již dávno vyvrácený mýtus. Štíhlost vážně není zárukou zdraví. Naopak, ohroženo je vaše srdce a hrozí vám i cukrovka. Mohou za to stejné geny, které vám zajistily i štíhlou postavu. Jde o gen IRS1. S ním jste sice štíhlí i přesto, že nesportujete a nijak se v jídle nekrotíte, avšak je spojen i s vysokou hladinou cholesterolu a cukru v krvi. Tento gen ve skutečnosti klame svým tělem. Neovlivňuje totiž to, kolik máte tuků v těle, ale kde se tuk ukládá a jak velkou vrstvu podkožního tuku budete mít. A jelikož se neukládá do podkoží, jste sice štíhlí, ale máte ho v cévním systému. Dále se pak ukládá mezi orgány, a to především okolo srdce a jater u nichž mění nebo zhoršuje jejich funkci. Tato skutečnost dává umožňuje pochopit i to, proč s některým silně obézním lidem choroby vyhýbají.
Zdravotní rizika geneticky štíhlých lidí
K dalším mínusům geneticky podmíněné štíhlosti je snížený imunitní systém. Imunita se totiž tvoří v podkožním tuku. Když není, nemá se kde tvořit. Navíc tento systém potřebuje také palivo a když není, může to skončit celkovým kolapsem člověka. Hubení lidé jsou proto obzvlášť ohrožení v období chřipkové epidemie. Kromě toho jsou tito lidé rovněž ohroženi i rakovinou, chudokrevností, trvalou únavou, poruchou srdečního rytmu, závratěmi i problémy s otěhotněním Ohroženi jste více i osteoporózou, tedy zvýšenou lámavostí kostí. Stejně jako vrozený sklon k nadváze i vrozená štíhlá postava má své úskalí.
Jak přelstít genetiku a přibrat?
- Tam, kde je problém s přibíráním nezbývá nic jiného, než abyste se obrátili na odborníky. Pomoci vám může výživový poradce a pak také i chytrá aplikace Shapeist, která vám pomůže vše ohlídat.
- Základem je na míru sestavený jídelníček, který nebude sestaven z dortíků a pokrmů z fast foodu. Důležitou součástí plánu pro přibrání je i fyzická aktivita.
- U jídelníčku je důležité, aby sice došlo k navýšení příjmu kalorií, pokud se však chcete dočkat pozitivního výsledku, je zapotřebí mít ten správný poměr mezi sacharidy, bílkovinami a tuky. Chcete-li přibrat, musíte svůj příjem zvýšit zhruba o 20%.
- Příjem stravy by měl být rovnoměrný a rozdělený do 5-6 jídel denně. Vhodná je i druhá večeře.
- Jídelníček by měl obsahovat především kvalitní bílkoviny, tedy kuřecí, krůtí, hovězí, telecí maso, a pak také i zvěřina a ryby. Dále pak tvaroh a vajíčka. Během dne byste měli sníst 1,4 až 1,8 gramu bílkovin na 1 kilogram hmotnosti. Nezapomínejte přitom však také i na sacharidy a tuky. U sacharidů jde především o rýži, brambory, těstoviny, sušené ovoce, avokádo, ořechy, semínka, tučné sýry, tvarohy, med, vločky, kokos. Dovolit si jich můžete dokonce i ve zvýšeném množství než je obvyklé.
- Co se týká fyzické aktivity, nejsou pro vás vhodné aerobní aktivity. Pravidelně posilujte. V případě, že chcete dosáhnout dobrých výsledků, dopřejte si péči trenéra. Cvičte posilovací cviky alespoň 2x týdně, ideálně pak 3x týdně. Uberte aerobní aktivity. Naslouchejte svému tělu. Nepřetěžujte se. Nepodceňujte jídlo po tréninku, je pro vás důležité. Nejlepší jsou pro vás iontové nápoje, slazené čaje lehce ředěné ovocné šťávy, ovoce a sušenky bez polevy.
- S přibráním vám může pomoci sladké ovocné smoothies.