17.11.2018

Hubnutí

Sacharidové vlny – o co se jedná?

Sacharidové vlny ve světě kulturistiky a fitness patří k základním kamenům, s nimiž docílíte toho nejúčinnějšího spalování podkožního tuku. Muži tuto metodu používají k vytvarování postavy a ženy zase k hubnutí (zbavují se tuku především na břichu, stehnech a pozadí).

Hlavním cílem sacharidových vln je odstranit tukové zásoby při současném zachování svalové hmoty. K efektivnímu spalování tuků dochází díky cyklování sacharidů, přičemž dochází pouze k mírnému zpomalení metabolismu. Pozor, tento způsob stravy není určen pouze pro sportovce, ale i nesportovce. Slibuje, že je efektivní i bez cvičení.

Jak to funguje?

Sacharidové vlny se snaží dostat tuk z těla. Ten se ve chvílích, kdy jíte více, potřebujete, ukládá do zásob (ponejvíce se jedná o oblast okolo pasu, na hýždích a stehnech). Řada lidí tuto neblahou situaci začne řešit radikálními dietami nebo dokonce hladověním. Ani jedno z toho však není řešení. Tělo si i na hlad velmi brzy zvykne a uzpůsobí se dané situaci. Mimo to se tělo začne bát, že jej hladovkami budete trápit častěji a začne si proto pro jistotu ukládat tuk do podkoží ještě více. Z takové šlamastyky se dostává už mnohem komplikovaněji.  Aby se vám to podařilo, potřebujete své tělo opět vyvést z omylu. Nesmíte svému tělu dovolit, aby si na nějaký režim uvyklo.

Sacharidové vlny vašemu tělu nedovolí si uvyknout. Musíme však říct, držet se jí není zrovna snadné. Z režimů, které nám zdravým způsobem napomáhají dosáhnout pěkné postavy, je jeden z nejnáročnějších. Vyžaduje totiž přísné dodržování režimu. Musíte ho dodržovat na 100%, i ta sebemenší odchylka se na konečném výsledku projeví negativně.  

Proč dlouhodobé nízkosacharidové diety způsobí jojo efekt?

Pozor, nezaměňujte sacharidové vlny s nízkosacharidovou dietou, jde o dvě odlišné věci. Všechny diety, které jsou spojeny s dlouhodobým hladověním, nemají dobrou perspektivu. I přes zdánlivě slibný start vždy nakonec skončí jojo efektem. Je to proto, že ze stravy vylučujeme jednu, nebo dokonce i více, složek potravy. Vůbec nejvíce vynechávanou základní složkou potravy jsou sacharidy, které lidé tolik nenávidí a viní je za své nadbytečné kilogramy.  Jenže ouha, pokud tomu tak učiníte, místo, abyste si pomohli, zaděláváte si na problém. Redukce váhy je jen krátkodobá. Tělo si začne z každého vašeho příjmu potravy, co nejvíce ukládat do zásob. Metabolismus se zpomaluje. A vy, místo, abyste hubli, tak přibíráte. Dostaví se jojo efekt. Sacharidové vlny toto nezpůsobují, protože fungují na jiném principu.

Princip sacharidových vln

Proč sacharidové vlny fungují? I když i u nich je radikální pokles sacharidů zásadní, nutno dodat, že jde pouze o krátkodobou záležitost. Metabolismus tak na rozdíl od nízkosacharidové diety nakopnete.

Aby sacharidové vlny fungovaly, je na začátku režimu sice nezbytné, aby došlo k maximálnímu snížení příjmu sacharidů, a to minimálně o 50 gramů v první den, ale množství je postupně navyšováno. Tělo po takové redukci začne spalovat tuky. Mimo to je však důležité, abyste současně navýšili příjem bílkovin. Doporučené množství se pohybuje mezi 2-2,5 gramů bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Toto navýšení pak musíte držet po celou dobu sacharidové vlny. Příjem tuků by se měl pohybovat v rozpětí 0,5-0,8 gramů na 1 kilogram tělesné váhy. V žádném případě nesmí být z jídelníčku vyřazeny. Sacharidy se postupně navyšují. Doporučený příjem sacharidů se u tohoto režimu pohybuje od 350 do 500 gramů za jeden den. Neobejdete se ani bez vitamínů v suplementech a pitného režimu.

Sacharidové vlny byste neměli držet déle než 30 dnů. Důležité také je, abyste striktní omezení vydrželi, protože každé porušení se dost výrazně negativně podepíše na konečném výsledku. Pozor, na výsledku se negativně podepíše nedostatek spánku, stres a náročné zaměstnání.

Co od sacharidové vlny čekat?

Od sacharidové vlny nemůžete očekávat rychlé a radikální změny. Během prvního týdne rozhodně neshodíte 5 kilo. K hubnutí zde dochází, ale jde o hubnutí pozvolné, k němuž dochází tak od druhého týdne. Inu, i k hubnutí potřebujete nějaký čas.

Pozor, sacharidovou vlnu byste si neměli nastavovat sami! Vždy by za ní měl stát nějaký odborník, který vám ji upraví přesně na tělo. Pomoci, v jejím dodržování i nastavení, vám může chytrá aplikace Shapeist. Neodborné nastavení může být pro vaše zdraví nebezpečné. Nenechte se zlákat jídelníčky, které naleznete volně na internetu!