23.11.2018

Výživa

Výživové doplňky pro hubnutí

Reklamy slibují zázračné zhubnutí, odborníci však varují, bez dřiny to prý nejde. Výživové doplňky jsou podle nich jen dobrý marketing, který cílí na to, že lidé by rádi zhubli, rychle, bezbolestně a bez útrap. Je to však vůbec možné? A vážně neexistují žádné výživové doplňky, které by mohly s hubnutím pomoci?  

Co jsou výživové doplňky

Všechny volně dostupné léky na hubnutí jsou ve skutečnosti výživovými doplňky, protože v rámci EU nejsou klasifikovány jako léky na hubnutí. Doplněk stravy tělu dodává nutrienty, které potřebuje. Jde především o vitamíny, minerály, antioxidanty, fytoživiny, koenzymy, nenasycené mastné kyseliny a vlákninu. Aby naše tělo dobře fungovalo, potřebuje zhruba 45 nutrientů.  

Výživové doplňky na hubnutí

Na trhu je spousta volně prodejných doplňků stravy, které slibují pomoc s hubnutím. Některé z nich omezují chuť k jídlu, jiné stimulují organismus nebo se snaží organismus falešně zasytit a další zase snižují vstřebávání tuku ze stravy. Lidé je milují, protože skýtají pocit, že pro sebe něco dělají a věří,  že se jim s nimi podaří zhubnout. K tomu i zpočátku dochází, ale bohužel nejde o úbytek tuků, ale vody a svalů. Jenže lidé jsou nepolepšitelní.

A tak jde stále o velmi lukrativní byznys, a to i přesto, že podle výzkumů je účinný pouze jeden z deseti preparátů (a to jen trochu).

Každoročně se prodá takovýchto zaručených preparátů na hubnutí za 13 miliard eur, tedy 260 milionů korun. Lidé jsou ochotni za tyto prostředky dát hotové jmění.

Placebo efekt

I ty neúčinné preparáty mohou nějakou dobu fungovat, je tomu tak proto, že působí jako placebo. Když se člověk rozhodne zhubnout, vnitřně se nastaví na proces redukce hmotnosti a  zcela přirozeně se více hýbe a omezuje příjem kalorií. Což jej následně utvrzuje v mylném dojmu, že prostředky na hubnutí skutečně fungují.

Živiny, které mají za úkol nastartovat metabolismus

Vedle rádoby zázračných léků, jsou však na trhu i takové výživové doplňky, které nemají za úkol v prvé řadě hubnutí, ale nastartování metabolismu. Laicky řečeno, jde o tzv. spalovače tuku, jejichž princip spočívá v tom, že fungují pouze při dostatečném pohybu a správné stravě. Jedná se tedy o podpůrné prostředky zdravého způsobu života.

K těmto nejznámějším účinným výživovým doplňkům patří:

Chrom

Chrom je minerálem, který potřebujeme proto, aby v našem těle správně fungoval inzulín. Stabilizuje hladinu cukru v krvi a mimo jiné také tlumí chuť na sladké. Najdete ho v mořských plodech, sušených datlích, celozrnných potravinách, rajčatech, brokolici, kvasnicích a vejcích. Existují však i tabletkové preparáty.

L-karnitin

L-karnitin ovlivňuje metabolismus tuků. Do těla jej dostanete i přirozenou cestou. Existují však i tablety. Pokud se však máte dočkat nějakého efektu, neobejdete se bez pohybové aktivity.

Lecitin

Je prokázáno, že Lecitin snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Pozitivně ovlivňuje rovněž i váhu, ale i zde je zapotřebí, abyste pravidelně sportovali a upravili svůj jídelníček.

CLA – kyselina linolová

Kyselina linolová uvolňuje tuky z dobře uložených zásob a také zabraňuje tomu, aby při hubnutí docházelo k úbytku svalové hmoty. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Kyselinu linolovou běžně najdete v mléčných výrobcích a mase. Jejich účinek zvýšíte, pokud je budete brát spolu s antioxidanty. V případě, že máte ve své stravě dostatečné množství mléčných výrobků a masa, nemusíte se obávat o její nedostatek. Dostupné jsou samozřejmě i preparáty s touto látkou.

Extrakt ze zeleného čaje

To, že zelený čaj podporuje metabolismus, není nic nového. Abyste ale dosáhli toho nejvyššího účinku, používejte pouze kvalitní zelené čaje. Důležité také je, abyste takovýto čaj pili pouze teplý. Vhodnou dávkou jsou 4 šálky zeleného čaje denně.

Vláknina

Vláknina pomáhá ke správné činnosti střev. Její dostatečné množství lépe pročišťuje organismus. Pravdou však je, že právě s tím “dostatečným množstvím” mají lidé všeobecně velké problémy. Doplňky s vlákninou mají pomoci tento problém vyřešit. Dobře pročištěný organismus vás nejenže odlehčí o nějaké to kilo, ale také zajistí i minimální ukládání tuků do zásob.

Kofein

Kofein podporuje účinky předešlých výživových doplňků. Funguje však i sám o sobě. Pozor však, příliš velké množství kofeinu zapříčiňuje nespavost, vyvolává bolest hlavy a nervozitu. Nesmí jej ti, které trápí vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění anebo jsou těhotné, případně kojí.

Při výběru výživových doplňků si všímejte, aby preparáty byly lékařsky certifikované a atestované v EU, které ověřují zdravotní nezávadnost. Všechny látky musí být v rovnováze. Hubnutí je běh na dlouhou trať, a proto nechtějte zázraky na počkání. Základem úspěchu je změna životního stylu a pozvolné hubnutí. Čím pozvolnější bude, tím spíš se vám pak váha podaří udržet. Když si s čímkoliv nevíte rady, nebojte se obrátit a odborníky. Rozhodně to není ztracená investice. V hubnutí vám také může pomoci i chytrá aplikace Shapeist, s níž vaše hubnutí bude méně stresové a více efektivní.