20.1.2019

Hubnutí

Zimní sporty, které vám pomohou s hubnutím

Zima je spojena s nezdravým jídlem, oslavami obžerství a tichému lenošení v teplém domově. I když i v zimě je možné se hýbat, většina lidí inklinuje spíše ke gaučingu a jejich jedinou pohybovou aktivitou tak bývá procházka do kuchyně anebo nákupy dalších zásob jídla. Donutit se sportovat během zimy je nelehký úkol.

Po Vánocích, s příchodem nového roku, většině začíná docházet, co jejich zhýralost způsobila a do jara ještě může způsobit. Najednou touží po dokonalé postavě, rychle, na počkání. Jenomže tak snadno to rozhodně nepůjde. Pojďte se podívat, s jakými sporty můžete v průběhu zimních měsíců zhubnout.

Víte, s jakými zimními sporty spálíte nejvíce kalorií?

Samozřejmě, že i v zimě můžete chodit do tělocvičny a posilovny (a v ní cvičit aerobic, hrát tenis, badminton, sálový fotbal, basketbal, házenou, lézt po stěně, vyzkoušet kickbox, cvičit jógu, Tai-či nebo třeba pilates), ale může to být i jinak a vy si vychutnáte ryze zimní sporty.  

Pěší chůze

Základem běžného pohybu je procházka. Nejinak tomu je i v zimě. Zimní procházka vám během jedné hodiny spálí asi 1000 kJ. Jenže pohyb na čerstvém vzduchu, byť jde o pomalou chůzi, vám zlepší kondici, udělá dobře imunitnímu systému a je vhodná i pro lidi s kloubními obtížemi. Jediným problémem posledních let je pouze špatná smogová situace v některých našich městech.

Procházka se sněžnicemi

Pokud chcete skutečně zhubnout, udělejte si výlet do hlubokého sněhu. Vezměte si k tomu přitom sněžnice. Chůze se sněžnicemi na nohou posiluje srdce, pohybový aparát, krevní oběh i imunitní systém. Má rovněž i velké relaxační účinky. Jde o bezpečný pohyb, kde takřka nehrozí žádné nebezpečí úrazu. Během hodiny pohybu spálíte 2680 kJ

Lyžování a snowboarding

Víte, že hodina lyžování spálí 1675 kJ? Celkem málo, když vezmete v úvahu to vysoké riziko zranění, které se pohybuje až okolo 80%. Navíc tento sport není vhodný pro lidi s nemocnými koleny a kyčlemi. Velmi tu jsou namáhány také svaly a vazy. Posilujete při něm svaly na nohou a horní část trupu. Úplně stejně na tom je i jízda na snowboardu, kterému inklinují mladší ročníky. U něj nejvíce tvarujete spodní část těla, především nohy, hýžďové svaly a břicho.

Běžkování

Naprosto úžasným zimním sportem, který je možno provozovat i ve městě, samozřejmě, v případě, že nasněží, je běžkování. V některých městech najdete již i uměle zasněžované dráhy. Během jedné hodiny na běžkách spálíte 3000 kJ. Když ještě k tomu budete užívat techniku bruslení, spálíte ještě o 350 kJ více. Na běžkách posílíte srdce, vytvarujete celou postavu, namáháte ruce, zádové svaly, břicho, nohy i hýždě. Hrozí zde minimální nebezpečí zranění. Abyste však takový sport mohli provozovat, potřebujete k tomu dobrou fyzičku a zdravé klouby. Jinak je sport  vhodný pro všechny věkové kategorie.

Bruslení na ledě

Hned za běžkami toho nejvíce spálíte na ledě. Bruslení na ledě vyžaduje bravurní um rovnováhy. Za hodinu poctivého bruslení můžete vypálit až 2800 kJ. U ne tak zarputilého bruslení (tedy u rekreačního bruslení) spálíte 1675 kJ. Při bruslení nejvíce namáháte stehna, hýždě a břišní svaly. Ohrožena tu jsou zejména kolena.

Skialpinismus

Moderní zimní sport, v němž se snoubí lyžování s horolezectvím. Realizuje se ve vysokohorském prostředí na speciálních lyžích. Nejde o běžně dostupný sport. Formuje trup, hýždě a nohy. zvyšuje vaši vytrvalost. Jde však o dost nebezpečný sport, protože může být spojen s lavinou. Za hodinu provozování tohoto sportu spálíte 3100 kJ.

Sáňkování

I když se vám to možná nezdá, i sáňkování je možno považovat za sport. Během jedné hodiny sáňkování totiž můžete spálit až 2100kJ. Překvapilo vás to? Nezapomeňte, že jeho součástí je šlapání do kopce. A pokud sáňkujete s dětmi, tak ještě k tomu se zátěží. Navíc i při jízdě směrem dolů pracujete s nohama a celým trupem. Jízda v záklonu pak posiluje břišní svalstvo.

Plavání

I když mrzne až praští, můžete si užít vodních radovánek. Stačí k tomu jen, když ve svém okolí najdete nějaký krytý bazén a v něm pak uplavete alespoň 50 bazénů v rychlém tempu. Za hodinu plavání pak můžete spálit až 2200 kJ.

Chcete vědět, který zimní sport vám pomůže docílit kýžené postavy? Zkuste to zjistit s pomocí chytré aplikace Shapeist, která vám pomůže nejen s jídelníčkem, ale i s pohybovou aktivitou.