Ploché břicho

27.8.2018

Hubnutí, Výživa

Jak na ploché břicho

Kdo by netoužil mít krásné ploché břicho. Není pouze výsadou štíhlých. I ty může trápit povadlé a vzedmuté břicho. Může za to genetika a způsobu rozložení tuku v těle. Někomu se tuk ukládá do stehen, jinému do hýždí a celé řadě lidí se tuk ukládá právě do břicha.

Na plochém břichu je proto nutné pracovat. K tomu, abyste měli krásně tvarované břicho potřebujete nejen spoustu trpělivosti, ale především tu správnou stravu a pomoci může i vhodná kombinace cvičení. Rozhodně si nepomůžete hladověním nebo občasným cvičením.

K tomu, abyste měli ploché břicho, vážně nevystačí udělat pouze pár sedů a lehů, a to ani tehdy, když máte břicho jen trochu ochablé. Cvičit je nutno komplexně. A to minimálně 3x týdně po dobu alespoň 40 minut. Pozor, necvičte však každý den, k ničemu to nepovede. Přetížíte tím jen své tělo. Jeden den proto nechte své tělo odpočívat. Počítat musíte i s tím, že sice hubneme rovnoměrně, ale každý z nás má v každé části těla jiné množství tuku. Břicho proto zhubne jako poslední.

Jídelníček pro ploché břicho

Základním kamenem toho, abyste dosáhli plochého břicha, je správně nastavený jídelníček. Plochého břicha nikdy nedosáhnete, pokud vám budou špatně fungovat střeva. Zařaďte proto do svého jídelníčku lactobacily, zbavte se perlivé vody, žvýkaček a nepijte přes brčka. V dalším kroku je vhodné omezit konzumaci mléka, omezte také potraviny z bílé mouky, smažená jídla, sůl a sladkosti. Do svého jídelníčku zařaďte naopak dostatečné množství bílkovin, které vám pomohou v cestě za pevným a pěkně tvarovaným břichem. Nepodceňujte moc pitného režimu. Přesnou podobu jídelníčku vám pomohou sestavit odborníci. Pomoci vám s ním může i šikovná aplikace Shapeist.

Aktivace břišních svalů

Pokud jste dříve necvičili, je nejprve nutné břišní svaly aktivovat. Jak? Než si na to uvyknete, lehněte si na záda, pokrčte kolena, položte si ruce na své břicho a zakašlejte. Když ze sebe potlačíte vzduch, vaše břišní svaly se při tomto pohybu přitáhnou ke středu těla. Vydržte na nějakou chvíli a pak povolte. Ramena přitom mějte uvolněná a správně dýchejte. Až přijdete na to, jak na to, můžete tento cvik praktikovat i v jiné poloze. Se staženými břišními svaly můžete normálně chodit, mluvit, sedět i pracovat. Pokud tento cvik budete takto budete praktikovat, během několika týdnů vaše břišní svaly posílí a zpevní se.

Dalším cvikem pro aktivaci břišních svalů je silové cvičení spojené s pomalým zvedáním trupu z podložky obratel po obratli. Čím pomaleji záda zvedáte, tím lépe. Cvik několikrát zopakujte.

Cviky na ploché břicho

Pevné ploché břicho získáte díky vhodné kombinaci aerobních cviků. Spálíte tím dokonce až o 67% více tuku než při kombinaci aerobního a posilovacího tréninku. Vhodnými pohyby je rychlá chůze, jízda na kole, plavání nebo běh. Dalšími vhodnými cviky jsou sklapovačky, kliky a tzv. prkno, kdy držíte hlavu přitisknutou k hrudníku, stejně jako 10 centimetrů nad zemí držíte i dolní končetiny.
S cvičením je dobré začít už ráno. Trochu se protáhněte a začněte každý den třemi libovolnými cviky na břicho. Každý cvik zopakujte 10x. Zaměřte se přitom vždy na jednu část svalů. V pondělí třeba na spodní břišní svaly, v úterý na boční svaly a ve středu na vrchní břišní svaly. Dalším důležitým faktem je to, abyste nečekali hned vánočku, zlepší se vám však držení těla a vnitřní orgány budou tam, kde mají být.
Dalším velmi dobrým cvikem na zpevnění břicha je tzv. plank, který vám zpevní nejen břicho, ale celé tělo. Cvik se provádí na pažích i na loktech. Jednoduše se v této pozici zapřete a snažíte se zůstat co nejdéle. Boční plank se zaměřuje na šikmé břišní svaly. I zde jde o co nejdelší výdrž. Pokud si chcete cvik ještě ztížit, dáte si jednu ruku v bok. Velmi jednoduše vypadá obrácený plank. U této pozice jste zády k podložce. Zadkem se k ní přibližujete a pak zase vracíte zpět. Jinak můžete zůstat i nahoře s tím, že kolena budete dávat od sebe a zase k sobě. Pozor, nekrčte lokty!