4.6.2018

Hubnutí, Nezařazené, Výživa

Jakou roli hraje genetika při hubnutí

Po svých předcích zdědíme všelicos. Kromě gauče, šperků a dluhů, dědíme i to, jak vypadáme, naši povahu, chutě a dokonce i choroby. Víte však, že kromě toho všeho můžeme zdědit i obezitu? Vážně,  je to tak. Byť na světě jsou díky tomu dva tábory, fakta jsou prostě fakta. Geny hrají dost významnou roli při hubnutí.

Inu, ne nadarmo se říká: „Na každém šprochu, pravdy trochu“

Ne nadarmo se říká: “Na každém šprochu, pravdy trochu.”. Výzkumy odhalily, že geny ovlivňují tělesnou hmotnost z 30-40%. V případě obou obézních rodičů je až 80% předpoklad, že se i jejich děti jednou budou potýkat s nadváhou (ne-li přímo s obezitou). Role genů na hubnutí spočívá v jejich velkém vlivu na energetický příjem a výdej, typ postavy a rozložení tělesného tuku. Geny dokonce mohou i za tvorbu svalů a jejich tvaru. Stejně však, jako geny přispívají k obezitě, mohou také přispívat i k štíhlé postavě.

O genech a obezitě

Geny mající na svědomí obezitu jsou označovány za obezitogenní, zatímco geny, které stojí za štíhlou potavou jsou leptogenní. U člověka bylo doposud odhaleno více než 20 genů, které se uplatňují při rozvoji obezity a při určování rozložení tuku v těle. Vědci pak při hlubším výzkumu prokázali, že geny mají vliv nejen na vznik obezity, ale i na chutě, spontánní pohybovou aktivitu, klidový energetický výdej i složení kosterních svalů. Prokázali také i to, že tvrzení: „Přibírám ze vzduchu.“, není liché. Skutečně jsou mezi námi lidi se sklonem k nadváze, kterým se mnohem snáze přibírá (než ostatním) a zároveň hůře hubne. Může za to tzv. úsporný gen, který v minulosti lidem pomáhal přežít hladomor. Bohužel, i když hladomorem netrpíme, gen stále máme a je neustále v pozoru, místo hladomoru se zaktivuje ve chvíli, kdy se rozhodnete  hubnout. Tělo totiž takovou situaci špatně vyhodnotí, považuje ji jako stupeň toho nejvyššího ohrožení (příchod hladomoru), a protože se snaží přežít, snaží se tomu všech sil zabránit. Lidé s tímto genem fungují jinak, na rozdíl od těch, co jej nemají, a proto se nesrovnávejte s okolím. Sklon k obezitě, hubnutí i samotný metabolismus je velmi individuální záležitostí. Pokud patříte do skupiny nešťastníků, na nichž se jeho předci vyřádili, nezoufejte. Pamatujte si, že i přes to všechno máte stále ve svých rukách ještě zhruba 60% vlivu na svou váhu. 

Geneticky podmíněná obezita

Geneticky podmíněná obezita je buď syndromatická, monogenní nebo polygenní. Syndromatická obezita se objevuje jako syndrom nějakého jiného onemocnění. Jde kupříkladu o zdědění předpokladů k onemocnění štítné žlázy. Monogenní obezita je dána mutací jednoho genu. Tento typ obezity je poměrně neobvyklý. Pokud se však objeví, zpravidla končí morbidní obezitou. Do této skupiny patří kupříkladu mutace leptinového receptoru. Leptin je přitom hormon, který se podílí na regulaci přijmu potravy a jeho spalování. U polygenní obezity je takřka nemožné odhalit viníka. Za obezitu zde může více genů. Automaticky přechází do krve dalším generacím.

Dieta vytvořená na základě vyšetření vašich genů?

Personalizovaná strava, nebo také dieta podle genetického vyšetření, je novinkou na našem trhu. V Česku se jí zatím věnují zhruba tři firmy. Její princip spočívá ve stravování na podkladě předešlého genetického vyšetření. Čeští obezitologové však tvrdí, že je to zbytečné vyhazování peněz. Jde pouze o módu, která zneužívá doposud odhalená odborná fakta k tomu, aby vám provětrala kapsu. Vyšetření u této diety je velmi drahým špásem, který vás vyjde na několik tisíc korun, a přitom nejde o nic ověřeného, výsledky vám nikdo nezaručí.

Jak s genetickou predispozicí pracovat?

Pokud jsou geny proti vám, neházejte flintu do žita. Rezignovat předem je tou největší chybou. Berte tuto informaci jako varovný signál. Přestaňte se také na své geny vymlouvat! Naučte se spíše o to více pečovat o svůj zdravý životní styl. Dbejte na to, co jíte a kolik máte pohybu. Základem je naučit se zdravě jíst a držet se pravidelného pohybu. I kdyby šlo jen o chůzi, pokud ji budete vykonávat pravidelně, vyplatí se vám to. Pokud se vám to nedaří, obraťte se na odborníky. Pomoci může i šikovná chytrá aplikace Shapeist. Oni vám mohou pomoci odhalit, co přesně vám škodí a co naopak prospívá. Spolu s nimi se vám jistě své tělo podaří přelstít. Hodně štěstí.