27.6.2018

Hubnutí, Nezařazené, Výživa

Nic nejím a přesto nehubnu zpomalený přizpůsobený metabolismus a jojo efekt

Obezita je obvykle spojována s přejídáním. Logickou radou pak je tolik nejíst. Lidé však nejsou troškaři a mají tendenci přehánět, takže jí jen minimálně a ještě začnou intenzivně sportovat. Efekt je však nulový. Nic se neděje, nebo paradoxně začnou ještě více nabírat.

A na scéně se pro změnu objeví: “Co mám víc dělat, nejím, cvičím a stejně nehubnu. Kde dělám chybu?”

 

No, co na to říct….”Právě v tom!”

Hladověním a intenzivním cvičením svůj organismus ve skutečnosti stresujete a vzbuzujete pocit krize. A v této situaci nejenže nehubnete, ale také se vám netvoří svaly. Za to se vám v těle uloží více tuků na horší časy.

Nehubnu, protože nejím

Základ tohoto problému spočívá v tom, že dotyční nejí. Zdá se to být paradox, když vezmeme v úvahu to, že do nás všech stran hustí, že se neřízeně cpeme a měli bychom s jezením začít brzdit. Také bychom se měli více hýbat, jenomže pak si koledujeme o problém. Tím, že přestaneme jíst se postupně odnaučíme pořádně a zdravě stravovat. I když si myslíme pravý opak. Ve skutečnosti ale jen tak pozobáváte a to neustále. Díky čemuž nás pak trápí neustálý hlad a mlsná. Nakonec to dopadne tak, že lidé začnou mít strach jíst pravidelně. Myslí si, že když budou jíst pravidelně, dostanou do sebe víc jídla a tím pádem dozajista musí okamžitě přibrat jednou tolik, než váží doposud. Opak je však pravdou.

Myslíte, že jíte zdravě, ale není tomu tak

Máte pocit, že se vás to netýká? Vy přece víte, jak máte jíst a jíte zdravě? Víte, jak má vypadat zdravá strava, jenomže tomu tak není. Odtučněné potraviny, ani celozrnné pečivo rozhodně do zdravé stravy nepatří. Přirozené tuky nejsou naši nepřátelé. Největším zlem je nízkosacharidová a nízkotučná dieta. I sacharidy jsou pro nás velmi důležité, u nich je však nutno dbát na jejich výběr a správné množství.

Dejte si pozor na stres

Každý stres je spojen s vyplavováním kortizolu, který tělo vybízí k boji anebo k útěku. Kdysi jsme tedy bojovali nebo utíkali, dnes však ze stresu spíše jíme. Nebezpečný je obzvláště skrytý stres, který vzniká z přepětí a nedostatku odpočinku. Hladověním své tělo dostáváte do trvalého stresu.

Celý proces vede ke zpomalenému metabolismu

Při dlouhodobém hladovění, kdy je tělo ve dlouhodobém stresu, se dostane do katabolismu, v němž místo tuku, který si začne šetřit na horší časy, začne spalovat svaly. A to je špatně. Takovýto proces se negativně podepisuje na lidském zdraví. Dochází ke snížení obranyschopnosti, postižené trápí špatné hojení ran, zhoršuje se jim kvality vlasů a nehtů a objevit se mohou problémy se špatným srážením krve. Bazální metabolismus se přitom postupně zpomaluje na minimum.

Co je bazální metabolismus

Bazální metabolismus představuje energii, kterou je zapotřebí, abyste udrželi základní životní funkce jako dýchání, srdeční činnost i činnost mozku za klidových podmínek, nalačno a v přiměřeně teplém prostředí. Činnost žaludku, růst, pohyb nebo jen mrknutí oka, již do bazálního metabolismu nepatří. Bazální metabolismus má každý jedinec jiný. Ovlivňují ho geny, hormony štítné žlázy i tyroxin.

Co bazální metabolismus zpomaluje?

Především hladovění a opakující se striktní diety. Náš organismus je totiž nastaven tak, aby si zajistil dodstatek energie i ve chvílích, kdy jej trápí i nedostatek potravy. Funguje to i dnes, kdy žijeme v blahobytu a jídla máme dostatek. Každé hladovění je tak spojeno s šetřením. Ten, kdo tedy drží spoustu diet má postupně čím dál větší problém si svou hmotnost udržet, natož zhubnout.

Jak zvýšit bazální metabolismus

Víte, že nastartování zpomaleného metabolismu může trvat i rok? Ptáte se, co proto udělat, aby k tomu vůbec došlo? V prvé řadě začněte hladovět. Jezte. Jezte zdravě, vyváženě a nutričně dostatečně, a to 5x denně. Poctivě střídejte hlavní jídla a svačiny. Svůj jídelníček naplňte kvalitními sacharidy, tuky i bílkovinami. Sportujte. Budete potřebovat více energie. Nepřehánějte to však. Nejprve stačí i pouhá chůze. Později se třikrát týdně po dobu 40 minut aerobnímu pohybu ideálně s mírnou zátěží (dobrou volbou jsou běžky, kolo, běžecký pás i plavecký bazén). Neopomíjejte pitný režim. Pokud si nevíte rady, jestli vše děláte správně, neváhejte se obrátit na odborníky. Dlouho zpomalený metalismus jen těžko nastartujete sami bez pomoci. Pokud hledáte šikovné pomocníky, kteří by ve vašem životě nastolili pořádek, vyzkoušejte chytrou apku Shapeist. Půjde vám to pak lépe. Teprve až potom, co se vaše tělo zpamatuje z toho, co jste na něm leta páchali, pohne se z místa a vydá se kýženým směrem.