26.4.2018

Hubnutí, Nezařazené, Výživa

Somatotypy – co to je a proč je nebrat příliš vážně

Jistě jste si všimli, že neexistuje pouze jedna univerzální postava, kterou by měli všichni lidi na světě, ale že okolo sebe vidíte ohromné množství různých typů postav. Samozřejmě, ne všechny jsou dokonalé a bohužel ani ne všechny mohou dokonalého vzezření dosáhnout. V tomto ohledu je prostě dost věcí dáno genetikou. Podle základní stavby těla pak postavy můžeme dále rozdělit do třech základních somatotypů.

Co jsou to somatotypy?

Rozlišování postav podle somatotypu vypracoval již před více než 50 lety psycholog William Sheldon. Ve své studii lidi rozdělil do 88 kategorií, aby je následně roztřídil do třech základních skupin. Ty pak nazval: ektomorf, mezomorf a endomorf. Daná postava se následně částečně rozvine v dětství a následně pak v pubertě. Každý z těchto somatotypů potřebuje něco jiného, jiný životní styl, jiný typ cvičení i druh sportu a samozřejmě i zcela odlišně založenou stravu. Určitý typ postavy je každému dán do vínku a tuto skutečnost člověk nemůže nijak ovlivnit.  A jakže na tom jednotlivé typy postav jsou? Vše potřebné najdete v článku níže a kdybyste chtěli vědět víc, doporučujeme vyzkoušet aplikaci Shapeist. Ta toho ví ještě více.

Ektomorfní postava

Ektomorfní postava disponuje úzkými boky, drobnými klouby a minimem nejen svalové hmoty, ale i tělesného tuku. Lidé s touto postavou jsou obvykle vyššího vzrůstu s dlouhými končetinami, úzkým hrudníkem i rameny a tenkými kostmi. Celkově vypadají hubeně, mají rychlý metabolismus a svaly nabírají jen obtížně. Pokud ektomorfové chtějí přibrat, potřebují cvičit s vysokou intezitou. Je pro ně doslova důležité, aby posilovali s těžkými váhami a svému tělu dodávali dostatečné množství živin, a to především bílkovin a kvalitních tuků, jež by měly pokrývat až 25% energetický příjem. Vyhýbat by se měli fast foodovým jídlům, sladkostem a mastným slaným pochutinám. Jíst by měli 6x denně. Aerobní trénink u nich podporuje hubnutí bez růstu svalové hmoty.

Mezomorfní postava

Lidé s touto postavou jsou šťastlivci. Jde o dokonalou postavu s dobře stavěnou kostrou, která vyniká širokými klíčními kostmi a úzkým pasem. Postava mezomorfů je velice pěkná, a to hlavně díky širokým ramenům a štíhlému pasu. Muži s touto postavou mají horní část těla povětšinou ve tvaru písmene V, ženy pak tvar přesýpacích hodin. Mezomorfům roste svalstvo zcela bez problémů, stejně jako se jim dobře shazují i tuky. Hlídat by si však měli příjem sacharidů. Těch by sice měli přijímat nejvíce, ale pouze těch s nízkým glykemickým indexem. Aby u mezomorfní postavy fungovalo, musí jíst vyváženou a pestrou stravu, a to 5x denně.

Endomorfní postava

Lidé s endomorfní postavou se vyznačují velkou mocnou postavou s mohutnými kostmi, velkým hrudním košem, širokými silnými boky a klouby a rovněž i zpomaleným metabolismem. Typické pro ně je velmi dobrý potenciál pro růst svalstva a bohužel i to, že velice snadno nabírají i tuky, které pak spalují velmi obtížně a zcela jinak než ektomorfové. Je to jejich ohromná slabina. Zcela zásadní je proto pro ně správná volba pohybu i jídla. Lidé s touto postavou by se měli vyhýbat jednoduchým cukrům a tukům. Pozor, to však neznamená, že by sacharidy měly ze svého jídelníčku zcela vylučovat! Pouze by měli volit ty s nízkým glykemickým indexem.

Co se týká tloustnutí, není však možné brát somatotypy příliš vážně

Jistě, bylo by skvělé, kdyby šlo lidi tak snadno rozškatulkovat. Panečku, to by se hublo, i nabíralo. Odborníci by měli hned jasno, co na každého bude fungovat, jenže ono to není tak snadné. Člověk totiž může být i kombinací dvou nebo dokonce všech tří somatotypů, přičemž bude jeden z nich dominantní. Pokud byste chtěli přesně vědět, jaký typ somatotypu jste, vězte, že vám to odhalí sportovní diagnostika. Pravdou ale také je, že všechny výše zmíněné rady, jsou vám v případě kombinovaného somatotypu vlastně na nic, protože vše funguje úplně jinak. A jelikož takto kombinovaných lidí je většina, není možné brát toto členění příliš vážně.

Poznámka na závěr

Navíc byste si měli uvědomit, že na tloustnutí a hubnutí se nepodílí pouze geneticky daný somatotyp, ale také i způsob života (životní styl), stravovací návyky a pohybová aktivita.