tuk na břiše

12.7.2018

Hubnutí, Nezařazené, Výživa

Tvrdé vs. měkké břicho – útrobní tuk vs. podkožní

Za největší nepřátele  v boji s kilogramy považujeme podkožní a útrobní tuk. Víte však, že tomu není tak docela? A víte také, že ve skutečnosti existují ještě další typy tělesného tuku? Každý z nich přitom vyniká svými unikátními molekulárními vlastnostmi. Dále se pak od sebe různí i svou barvou a svým vlivem na zdraví.

Skutečná pravda o tuku

V prvé řadě je nutné si uvědomit, že lidské tělo bez tuku nemůže normálně fungovat. I přesto však jsou známé případy, kdy lidé mají 0% tělesného tuku. Jde o genetickou poruchu, která je spojena s nutností neustále jíst. I přes velké kalorické navýšení je jejich váha nízká. Stejně jako jejich život.

Hnědý tuk = dobrý tuk

Hnědý tuk je mají zejména děti, u nichž může tvořit až 5% z jejich celkové hmotnosti. U dospělých je tento tuk uložen pouze v zadní oblasti krku. Jeho hlavním úkolem je převod potravy na teplo. V chladném prostředí se chová jako sval a mění kalorie v energii. Studenou sprchou se aktivuje a pálí kalorie. Studie prokázaly, že díky studené sprše před spaním, je pak člověk schopen proměnit špatný tuk v hnědý.

Žlutý tuk, také dobrý tuk

Žlutý tuk je směsí bílého a hnědého tuku. Vědci si u něj nebyli dlouho jistí jeho pozitivitou nebo negativitou. Po dlouhých studiích však přeci jen došli k závěru, že jde o dobrý tuk, který reguluje tělesnou hmotnost. Při fyzické aktivitě dokáže bílý tuk proměnit ve žlutý. Tento tuk se v těle vyskytuje v malých ložiscích o velikosti hrášku u klíčních kostí a podél páteře.

Bílý tuk = špatný tuk

Bílý tuk, ať už podkožní nebo viscerální, je bohatým energetickým úložištěm. Má ho každý, a to i štíhlí lidé. Pokud je ho však víc, těžce se ho člověk zbavuje. Jeho správné množství se obvykle pohybuje okolo 20%.

Podkožní tuk

Do podkoží se ukládá tuk především v oblasti okolo břicha, boků a stehen. Podkožní tuk je ten, který leží přímo pod kůží. Můžete si ho nahmatat. Břicho s větším množstvím podkožního tuku je stále měkké. A proto si lidé mylně myslí, že právě on je jejich největším nepřítelem. Ve skutečnosti je tomu jinak. Jeho primární funkcí je tepelná izolace a zásobárna energie. Je rovněž i velmi aktivní součástí endokrinního a imunitního systému. Vylučuje hormony, které tělo potřebuje pro svou správnou funkci. Bez podkožního tuku by pro člověka bylo život ohrožující i obyčejné nachlazení. U rakovinového onemocnění je dokonce jeho malý nadbytek dokonce velkým pozitivem. Co se málo ví, na rozvoji chronických chorob se podílí jen minimálně.

Viscerální tuk

Viscerální tuk, nebo také útrobní tuk,  se ukládá hluboko v břiše okolo vnitřních orgánů (zejména tedy okolo žaludku, jater, ledvin a střev) a z tohoto důvodu je nebezpečný. Nadbytek viscerálního tuku škodlivý, protože jeho toxiny a mastné kyseliny se dostávají do krve a dále pak do jater, kde negativně ovlivňuje tvorbu cholesterolu. Jeho nadměrné množství se projevuje typickým tvrdým vyčnívajícím břichem.

Viscerální tuk rovněž produkuje cytokiny, které zvyšují nebezpečí vzniku cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, podporuje inzulínovou rezistenci a chronický zánět, známého jako chronický viscerální zánět. Může i za vznik metabolického syndromu.

Mnoho lidí jej podceňuje, protože je neviditelný. Zajímavé také je, že jeho množství není závislé na množství podkožního tuku v těle. Můžete být proto na oko hubení, ale díky viscerálnímu tuku nebezpečně tlustí. Jediným pozitivem na tomto tuku je to, že se na rozdíl od toho podkožního lépe redukuje. K jeho redukci je však nutno vynaložit značné fyzické úsilí.Musíme vás upozornit, že i když jste na oko hubení, můžete být díky viscerálnímu tuku nebezpečně tlustí!

Jak změřit břišní tuk?

Nejpřesnější metodou, jak změřit břišní tuk je magnetická rezonance a počítačová tomografie. Tyto metody jsou však velmi drahé a tak se odhadují podle šíře pasu. Za zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních chorob představuje obvod pasu vyšší než 80 centimetrů u žen a 94 centimetrů u mužů.

Za viscerálním tukem je strava, ale i genetika

Za ukládání tuku do břicha mohou především nasycené mastné kyseliny, které jsou především v margarinech, sušenkách, brambůrkách, hranolkách a jiných potravinách s částečně hydrogenovanými oleji. Sklon k ukládání těchto tuků je navíc podmíněn i geneticky. Rozdíly existují i mezi pohlavími. Na intenzitu ukládání má také vliv i věk (hladiny některých hormonů).

Jak zhubnout viscerální tuk?

Dieta vám v tomto případě nepomůže. Navíc je zde i riziko, že ztratíte i velké procento svalů, a to není žádoucí. Jedinou cestou, jak se zbavit tohoto tuku, je nastolení zdravého, vyváženého jídelníčku, omezení rychlých cukrů i prázdných kalorií a zařazení do denního režimu i dostatek aerobní aktivity (vhodná je například chůze, běh, plavání, tenis a třeba také jízda na kole). Nezapomeňte odpočívat. Snižte míru stresu, který má neblahý vliv na vaše zdraví i vaši váhu. Zaměřte se také na kvalitní spánek. Pokud si chcete být jisti, že hubnete ten správný tuk, tím správným způsobem, doporučujeme obrátit se na odborníky a vyzkoušejte i chytrou aplikaci Shapeist, která vám pomůže získat zdravou postavu.